Dušan Matuška o potenciálu bitcoinu i jeho rizicích.
Bitcoin nedávno překonal hranici 40 tisíc dolarů, po které následoval prudký pád. Růst jeho kurzu (ačkoli ve stylu „horské dráhy“) láká i Slováků. Za poslední tři měsíce podle společnosti Fumbi investovaly do kryptomien více než 3,5 milionu eur.
„Když cena bitcoinu roste, lidé naskakují do systému, protože nechtějí zmeškat vlak, no netuší, do čeho jdou. Právě to je nejčastější důvod, proč přijdou o peníze, „míní expert na kryptoměna Dušan MATUŠKA. Na Bitcoin se však nedívá jen jako na spekulativní investici, v rozhovoru pro INDEX upozorňuje i na jeho filozofický koncept.
Co se v rozhovoru dočtete:
Proč cena bitcoinu neustále skáče o desítky procent?
Co s Bitcoin dělá vstup velkých investičních fondů?
Jak bezpečně nakupovat Bitcoin a kolik peněz se do něj vyplatí investovat?
Vyplatí se do bitcoinu vstoupit nyní, když ještě nedávno lámal cenové rekordy?
Cena bitcoinu skáče nahoru-dolů o desítky procent. Neznervózní vás to?
V angličtině se říkává „it ‚s not a bug, it‘ sa feature“ – čili v případě bitcoinu to není jeho chyba, ale jeho vlastnost. V první řadě, Bitcoin nemá centrální autoritu, která by kontrolovala jeho cenu.
Bitcoin je ponechán na tržní mechanismus, který někdy funguje iracionální a na bázi emocí. Neexistuje při něm monetární politika centrálních bank, která ovlivňuje měny než euro a dolar.
Volatilitu vyvolávají lidé, kteří Bitcoin nakupují spekulativní, ale netuší, jak funguje. Panikaří a rozprodávají ho, pokud se na trhu objeví poplašná zpráva.

Například?
Webová stránka CoinMarketCap průměruje ceny bitcoinu na různých burzách – na každé má jinou hodnotu, rozdíly jsou v desetinách procenta. Je známo, že v Jižní Koreji se v souvislosti s legislativou kryptoměna často prodávají o několik procent dražší než jinde ve světě, a tak jihokorejské burzy deformovaly cenový průměr.
Když se CoinMarketCap počátkem roku 2018 rozhodl, že jihokorejské burzy z propočtů vyřadí, cena některých kryptomien klesla až o 30 procent. Lidé o tom nevěděli, v panice začali kryptoměna rozprodávat, čím cenu ještě více stlačili dolů.
Když zjistili, co se ve skutečnosti událo, vzpamatovali se a znovu nakupovali. To je příklad, co způsobují zprávy na trhu, který se řídí dvěma emocemi – strachem a chamtivostí.
https://www.azhobby.cz/pece-o-auto-i-o-domacnost-muze-byt-jednodussi-se-spravnymi-pripravky/
https://casopishobby.cz/vybirame-brusne-kameny-klicove-kroky-k-dokonale-ostrosti/
https://livinghome.cz/chteli-byste-mit-svou-zahradu-tip-top-realizace-zahrad-rakovnik-vam-vase-prani-splni/