Neděle, 18 května, 2025
bydlení

Jak poznáte, že vašemu tělu chybí voda

- Komerční sdělení -aktuality

Voda je pro lidský organismus nezbytná. Tvoří víc než polovinu našeho těla a je zapojena do mnoha důležitých procesů, jako je trávení, transport živin a kyslíku, regulace tělesné teploty a vylučování odpadních látek.

Napadlo vás někdy, jak poznáte, že vám voda chybí? V těchto případech se může objevit dehydratace, což je stav, kdy naše tělo nemá dostatek vody. Může být způsobena řadou faktorů, jako je horké počasí, fyzická aktivita, průjem nebo zvracení.

Příznaky dehydratace

Příznaky dehydratace mohou být mírné nebo závažné. Mezi běžné příznaky patří například pocit žízně, suchá ústa a popraskané rty, svědění kůže, velká únava, bolesti hlavy a také například ztráta koncentrace. Nedostatek vody poznáte i zvýšenou srdeční frekvencí, ztrátou svalové síly a v krajních případech také podle ztráty vědomí.

Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, je důležité, abyste okamžitě doplnili tekutiny. Myslete však na to, že byste neměli například na konci dne, kdy jste pili málo vypít najednou třeba dva až tři litry tekutin. Napijte se, ale snažte se to s vodou v danou chvíli opět nepřehnat.

Jak doplnit tekutiny

Nejlepším způsobem, jak doplnit tekutiny, je pít čistou vodu. Můžete také pít čaj, ovocné šťávy nebo jiné nealkoholické nápoje. Pokud máte průjem nebo zvracení, je důležité pít malé množství tekutin, ale často.

Jak předejít dehydrataci

Abyste předešli dehydrataci, je důležité pít dostatek tekutin po celý den, zejména v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě. Dospělý člověk by měl denně vypít alespoň 2 litry tekutin. Všeobecně se doporučuje vypít alespoň polovinu denního pitného příjmu dopoledne a před spaním pít méně.

Jak zvýšit příjem tekutin?

  • Noste si s sebou láhev s vodou a pijte z ní pravidelně.
  • Přidejte do vody ovoce nebo bylinky, abyste ji osladili a udělali chutnější.
  • Vyzkoušejte průtokové vodní filtry pro získání lépe chutnající kohoutkové vody, které navíc odstraňují širokou škálu škodlivin.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek